A vizeletszivárgás férfiaknál lehet véletlen baleset is. Ugyanakkor ez a tünet jelezheti azt is, hogy valami nincs rendben az egészségével. Ezért érdemes figyelmet fordítani erre a problémára. Mivel az akaratlan vizeletvesztés igen stresszes lehet, nézzük meg, mit lehet tenni ellene.
Enyhe vizeletszivárgást szinte mindenki tapasztalt már életében. Elég, ha utazás közben hirtelen vizelési ingert érez, de nincs lehetőség megállni. Ez történhet például akkor, ha távolsági busszal utazik, éppen a városban van, vagy autópályán dugóban áll.
💡 TOP 10 készítmény prosztataproblémákra – összehasonlítás
✅ mely készítmények tartalmaznak valóban hatóanyagokat
✅ mások tapasztalatai
✅ ár/érték arány összevetése
Vizeletszivárgás akkor is előfordulhat, ha bőségesen ivott, és pont mielőtt a mosdóba menne, valaki feltartja. Például a főnöke, aki sürgősen beszélni szeretne Önnel. Ezek azonban inkább kivételes helyzetek, ezért nem szükséges túlzott figyelmet fordítani rájuk.
Komolyabb problémát jelenthet azonban, ha vizelet szivárog vizelés után is – vagyis akkor, amikor a hólyagnak már teljesen üresnek kellene lennie. Emellett vannak más figyelmeztető jelek is, amelyek arra utalnak, hogy érdemes minél előbb felkeresni kezelőorvosát.
A vizeletszivárgás okai férfiaknál
Az inkontinencia kifejezés akaratlan vizeletvesztést jelent. Ez az állapot nem életveszélyes, viszont gyakran egy másik, eddig rejtett egészségügyi problémára utal. Ezért fontos, hogy ne csak a saját megérzéseire hagyatkozzon. Inkább mielőbb jelentkezzen be egy átfogó kivizsgálásra kezelőorvosánál.
Az inkontinenciát okozhatja:
Krónikus köhögés
Elhízás
Húgyúti elzáródás
Húgyúti fertőzés
A medencefenék izmainak gyengülése
Idegi károsodás
Megnagyobbodott prosztata
Prosztatarák
Neurológiai zavarok
A helytelen életmód is negatívan befolyásolja az inkontinenciát. Ebben az esetben a mozgáshiány, a dohányzás és az alkoholfogyasztás a főbb tényezők.
Vizeletszivárgás vizelés után
Bár nem minden esetben, de a vizelés utáni szivárgás arra utalhat, hogy a hólyag nem ürült ki teljesen. Ez gyakori probléma azoknál a férfiaknál, akik jóindulatú prosztatamegnagyobbodásban szenvednek, ami akadályozza a vizelet normális kiürítését. Ennek elkerülésére ajánlott, hogy ne siessen a mosdóban. Jobb, ha meggyőződik róla, hogy a hólyag valóban teljesen kiürült.
Az inkontinencia kezelése férfiaknál
Ha Önnél inkontinenciát állapítanak meg, több változtatásra is szükség lehet. Először is értékelje a napi folyadékbevitelét. Lehet, hogy túl sok vizet iszik. Vagy esetleg vízhajtó hatású italokat – például alkoholt vagy kávét – fogyaszt. Fontos, hogy ne egyszerre és nagy mennyiségben igyon, hanem egész nap kortyolgassa a folyadékot.
A húgyhólyag erősítéséhez az is hozzájárulhat, ha nem megy ki minden alkalommal rögtön, amikor vizelési ingert érez. (Ugyanakkor a vizeletet sem jó túl sokáig visszatartani.) Szükség esetén orvosa gyógyszert írhat fel, vagy műtétet javasolhat.
Gyakorlatok férfiaknak inkontinencia ellen
Ha valóban eltökélt a javulás érdekében, kipróbálhatja a Kegel-gyakorlatokat is. (Igen, ezek nem csak nőknek valók.) A gyakorlatok előtt mindig győződjön meg róla, hogy a hólyagja üres. Ezután feküdjön le kényelmesen, és szorítsa meg, majd lazítsa el a medencefenék izmait. Ideális esetben ismételje meg ezt tízszer egymás után.
Ahhoz, hogy a gyakorlatok hatékonyak legyenek, fontos, hogy technikailag helyesen végezze el őket. A rendszeresség is kulcsfontosságú – inkább rövidebb ideig végezze őket minden nap, mint hosszasan, de ritkán.
Éjszakai vizeletszivárgás férfiaknál
Az éjszakai vizeletszivárgásnak számos oka lehet, amelyek közül a pontosat csak orvosi vizsgálatok alapján lehet meghatározni. Ismételten, ennek hátterében is állhat helytelen folyadékbevitel. Ezért próbálja meg lefekvés előtt nem túlzásba vinni a tea, víz vagy alkohol fogyasztását.
Ne féljen felkelni éjszaka, ha szükségét érzi a mosdóhasználatnak. Szánjon rá pár percet, és győződjön meg róla, hogy a hólyag teljesen kiürült, így megelőzheti az akaratlan vizeletszivárgást.
Az orvosi megelőzés és az életmódváltás mellett kipróbálhat hosszú távon szedhető, természetes étrend-kiegészítőket is, amelyek a prosztata és a húgyutak egészségét támogatják.
💡 TOP 10 készítmény prosztataproblémákra – összehasonlítás
✅ mely készítmények tartalmaznak valóban hatóanyagokat
✅ mások tapasztalatai
✅ ár/érték arány összevetése