A prosztatakarcinóma szűrése nem elhanyagolható. Egy alattomos betegségről van szó, amely akár az életét is veszélyeztetheti. Mivel ez egy rendkívül fontos téma, amelyre érdemes rendszeresen figyelmet fordítani, összefoglaljuk Önnek mindazt, amit tudni érdemes.
A prosztata egy férfi nemi mirigy, amely a húgyhólyag alatt található. A reproduktív rendszer részeként folyadékot termel, amely szükséges a spermiumok megfelelő működéséhez. Az életkor előrehaladtával azonban megnagyobbodhat, és ez problémákat okozhat – például gyakori éjszakai vizelést vagy vizelet-visszatartási nehézségeket. (Ez utóbbi a hólyag nem teljes kiürülése miatt alakulhat ki.)
A gond az, hogy ezek a tünetek nem kizárólag a jóindulatú prosztatamegnagyobbodásra utalhatnak. A háttérben akár prosztatakarcinóma is állhat.
💡 TOP 10 készítmény prosztataproblémákra – összehasonlítás
✅ mely készítmények tartalmaznak valóban hatóanyagokat
✅ mások tapasztalatai
✅ ár/érték arány összevetése
Lehetséges a prosztatakarcinóma megelőzése? És segíthetnek-e gyógynövények a prosztata normál működésének fenntartásában?
A prosztatakarcinóma tünetei
Ahogy már az elején is említettük, a prosztatarák tünetei sokszor félrevezetőek lehetnek. Van, aki semmilyen jelet nem tapasztal, míg mások könnyen összetéveszthetik azokat a jóindulatú megnagyobbodással. Éppen ezért kulcsfontosságú a rendszeres szűrés, amely segíthet idejében felfedezni az elváltozásokat.
A leggyakoribb tünetek, amelyek figyelmeztető jelek lehetnek:
Gyakori vizelési inger
Gyenge vagy lassú vizeletsugár
Vér megjelenése a vizeletben
Merevedési zavarok
Mellkasi fájdalom
Alhasi fájdalom
Hátfájdalom
A diagnózis pontos felállítása kizárólag urológus szakorvos feladata lehet.
Kilátások
A prosztatakarcinóma diagnosztikája és kezelése az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül. Ha a betegséget időben felismerik, megfelelő eszközök és módszerek alkalmazásával hatékonyan kezelhető. Sajnos sok férfi elhanyagolja a megelőző vizsgálatokat, így előfordulhat, hogy a prosztatarák még a mai modern lehetőségek mellett sem gyógyítható meg.
A prosztatarák kezelésének eredményessége több tényezőtől függ, például:
Életkor
Jelenlegi egészségi állapot
Áttétek megléte
A daganat mérete
Gleason-pontszám
PSA-fehérje szintje a vérben
A szervezet válasza a kezelésre
A túlélési arányok szerint előrehaladott, de áttétmentes prosztatakarcinóma esetén a betegek mintegy 56%-a éri meg az ötéves túlélést. Csontáttétek esetén ez az arány körülbelül 3%. Azoknál a betegeknél, akiknél csontáttétek és további csontvázrendszeri szövődmények is fennállnak, az ötéves túlélés esélye 1% alatti.
A csontvázrendszeri problémák alatt a gerincvelő-kompressziót, a csonttöréseket vagy a műtéti beavatkozást igénylő csontkárosodásokat értjük.
A prosztatakarcinóma áttétei
A prosztatarák képes áttétet képezni, ami azt jelenti, hogy a daganat nemcsak a prosztatát érinti (vagy azt a területet, ahol először észlelték), hanem más szervekre is átterjedhet. A betegség a szervezet összekapcsoltsága és a daganatos sejtek terjedése miatt akár olyan helyekre is eljuthat, amelyek nem kapcsolódnak közvetlenül az eredeti daganathoz. Ilyen gyakori célpontok például a csontok.
Az áttétek problémái gyakran a gerinc, a csípő vagy a medence fájdalmában nyilvánulnak meg. A prosztatarák azonban terjedhet a nyirokrendszeren keresztül is. Ha áttétek vannak jelen, akkor a prosztatakarcinóma már előrehaladott stádiumban van.
A romló egészségi állapot lehetséges jelei ebben az esetben a következők lehetnek:
Megmagyarázhatatlan fogyás
Lábdagadás
Fáradtság
Fájdalmas ejakuláció
Vér az ejakulátumban
Fokozott csonttörési hajlam
Megemelkedett kalciumszint a vérben
Merevség a csípőben, a gerincben vagy a medencében
A vizelet- vagy székletürítés feletti kontroll elvesztése
További aggasztó tünetek, amelyek miatt érdemes orvoshoz fordulni: hányás, zavartság, kiszáradás vagy hosszan tartó kellemetlenség az alhas tájékán.
A prosztatakarcinóma kezelése
A kezelési módot az orvos a prosztatakarcinóma stádiuma és az Ön általános egészségi állapota alapján választja ki. Szóba jöhet a hormonkezelés, csakúgy mint a műtét, kemoterápia, sugárkezelés vagy immunterápia. Egyes esetekben közös döntés alapján a prosztata egy részét vagy egészét is eltávolíthatják.
A felépülés elősegítése érdekében érdemes tájékozódni a prosztatakarcinóma-műtét utáni gyógyfürdős rehabilitációs lehetőségekről. Ezeken a helyeken szakképzett személyzet – köztük egészségügyi dolgozók – segítik Önt a regenerálódásban és az általános fizikai és lelki felépülésben. Mivel nem kell nagyobb pszichés terhelésre számítania, lesz ideje feldolgozni a helyzetet.
Hogyan előzhető meg ideálisan a prosztatakarcinóma? Először is: ne hanyagolja el a rendszeres megelőző vizsgálatokat – akkor sem, ha attól tart, hogy valamit találnak. Az időben kapott negatív eredmény jelentősen növeli a gyógyulás esélyét. Emellett érdemes lehet természetes étrend-kiegészítőket is kipróbálni, amelyek támogatják a prosztata normál működését.
💡 TOP 10 készítmény prosztataproblémákra – összehasonlítás
✅ mely készítmények tartalmaznak valóban hatóanyagokat
✅ mások tapasztalatai
✅ ár/érték arány összevetése