Amikor orvosi vizsgálatra megy, előfordulhat, hogy pozitív leletet közölnek Önnel. Mielőtt észbe kapna, máris a naptárába írja be a tervezett beavatkozás időpontját. Mit foglal magában a prosztata műtét? És szükséges-e tőle tartani? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a mai cikkben.
A legtöbb ember számára a pozitív lelet bejelentése hatalmas sokk. Ez nemcsak azokra igaz, akik addig teljesen egészségesnek érezték magukat, hanem azokra is, akik már előre sejtették, hogy egészségi állapotukkal valószínűleg nincs minden rendben.
Ezt az állapotot csak súlyosbítja a (gyakran) érzéketlen orvosi hozzáállás, amelynek során az orvosok ahelyett, hogy elmagyaráznák, milyen helyzetbe került, és részleteznék a szükséges további lépéseket, egyből a műtét időpontját keresik. Nem csoda tehát, hogy sok férfi fél a prosztata műtéttől. Fájdalmas lesz? Jelent-e kockázatot az életveszély? Olyan lesz-e a szexuális életem, mint korábban?
Hogy megnyugtassuk Önt, összeállítottunk egy rövid áttekintést a legfontosabb tudnivalókról, amelyek választ adnak a legégetőbb kérdésekre.
Hogyan zajlik?
A prosztata műtét a legtöbb férfi számára teljesen ismeretlen terület. Elsősorban fontos kiemelni, hogy a műtét széles problémakör megoldására alkalmazható. Így szóba jöhet megnagyobbodott prosztata, jóindulatú prosztata hiperplázia vagy akár prosztatarák kezelése esetén is. A beavatkozás típusa szerint az operáció történhet általános vagy helyi érzéstelenítésben.
Jelenleg az alábbi műtéttípusokat különböztetjük meg:
- Hagyományos prosztata műtét
- Laparoszkópos prosztata műtét (ideértve a robotasszisztált eljárást is)
- Lézeres prosztata műtét
A hagyományos prosztata műtét minden más sebészeti beavatkozáshoz hasonlóan zajlik. Az orvos vagy a has alsó részén, vagy az anális nyílás környékén ejt vágást. A műtét során eltávolítják a prosztata problémás részeit teljesen vagy részlegesen.
Manapság egyre népszerűbb a lézeres prosztata műtét, amely kevésbé invazív eljárás a hagyományoshoz képest. Elsősorban megnagyobbodott prosztata vagy jóindulatú prosztata hiperplázia esetén alkalmazzák. A lézeres műtét során a problémás területet lézersugárral célozzák meg és távolítják el. Ezzel azonban számolni kell, hogy az eszközt bevezetik a húgycsőbe.
Robotasszisztált prosztata műtét
A robotasszisztált prosztata műtét a laparoszkópos eljáráson alapul (az orvos a kamerával közvetített képek alapján operál). Mivel azonban az emberek hibázhatnak, vagy az orvosok térbeli manőverezési problémákkal küzdhetnek (például remegő kéz), a műveletet egy speciálisan kialakított gép végzi el, amelyet az orvos manuálisan irányít.
Jelenleg a robotasszisztált prosztata műtétet csak néhány csúcstechnológiával felszerelt központban végzik. Fontos, hogy az eszközt technikailag és orvosilag is tapasztalt sebész kezelje.
Kockázatok
Minden sebészeti beavatkozás, még a legkíméletesebb is, egészségügyi kockázatokkal jár. Ezek lehetnek rövid távúak, de akár egész életminőségét is befolyásolhatják.
A prosztata műtét leggyakoribb kockázatai:
- Húgyúti fertőzések
- Vérzés
- Retrográd ejakuláció (az ondó visszafelé áramlik)
- Inkontinencia
- Újabb növekedés vagy prosztata hegesedés
- Impotencia
- Merevedési zavarok
- Szokatlan vizeletáramlás
- Prosztata gyulladás
Mindezek ellenére fontos megjegyezni, hogy súlyos esetekben, mint például a rák, a műtétet nem szabad elutasítani. Ez az eljárás, bár kellemetlen, akár meg is mentheti az életét.
Ha azonban a helyzet nem akut, és inkább a személyes kényelemről van szó, érdemes először természetes módszerekkel próbálkozni. (Ideálisak például a szabadon kapható étrend-kiegészítők, amelyek afrikai szilvát, törpepálmát és csalánt tartalmaznak.)
Inkontinencia prosztata műtét után
Az egyik legnagyobb félelem a férfiak körében a műtét utáni inkontinencia. Ez akaratlan vizeletszivárgást jelent, amely nemcsak nedves foltokat hagyhat a ruházaton, hanem kellemetlen szagot is maga után vonhat. Leggyakrabban köhögés, tüsszentés vagy nevetés közben fordul elő.
Nincs azonban ok arra, hogy túlzottan aggódjon az inkontinencia miatt. Kezdetben használhat szabadon kapható inkontinencia segédeszközöket. Emellett kezdjen el fokozatosan kismedencei izomerősítő gyakorlatokat végezni (például Kegel-gyakorlatok). Figyeljen arra is, hogy ne fogyasszon túl sok vízhajtó italt (alkoholos vagy koffeintartalmú italokat). Érdemes megvizsgálni az elfogyasztott folyadék mennyiségét is. Kérje orvosa tanácsát olyan támogató gyógyszerekről, amelyek csökkenthetik a vizelési ingert. Az inkontinencia műtéti úton is kezelhető.
Rehabilitáció
A gyógyulás időtartama egyénenként eltérő lehet. Általában 1-2 hetet vesz igénybe. Azonban még legalább két hónapig kímélnie kell magát. (A pontos utasításokat kezelőorvosa adja meg.)
A gyógyulási folyamat elősegítése érdekében fogyasszon bőséges folyadékot, és ügyeljen az egészséges, kiegyensúlyozott étrendre. Kerülje az alkoholt és a koffeint. Ne emeljen nehéz tárgyakat, és óvakodjon az olyan sportoktól, amelyek a has alsó részét terhelik. (Konzultáljon kezelőorvosával, aki pontosabb ajánlásokat adhat.)
Szex a prosztata műtét után
A prosztata műtétet követően hosszabb absztinencia várható, amely akár két hónapig is eltarthat.
Egyes férfiak a műtét után nem tapasztalnak különösebb problémát. Sokaknál azonban impotencia vagy merevedési zavar jelentkezhet. Mint korábban említettük, előfordulhat retrográd ejakuláció is, amely során az ondó a húgycsőbe áramlik vissza.
Fontos azonban megjegyezni, hogy szinte minden problémára létezik megoldás. Ne habozzon konzultálni orvosával, aki segíthet egy olyan kezelési terv kidolgozásában, amely lehetővé teszi, hogy szexuális élete visszatérjen a korábbi állapotába.